Ukradený účet

Vše ohledně GTA Online.
Odpovědět
Filip
Level 1
Level 1
Příspěvky: 1
Registrován: stř 07. zář 2016 18:46:28
Kontaktovat uživatele:

Ukradený účet

Příspěvek od Filip » stř 07. zář 2016 19:01:20

Dobrý den všem,
mám dotaz a to ne jednoduchý.

Přišel mail s popisem níže:
Hello Filipovo131,

This is an automated message from Rockstar Games to inform you that your account has been flagged for violating our Online Features Code of Conduct and/or EULA, found here:

- http://www.rockstargames.com/conduct
- http://www.rockstargames.com/eula

Accounts can become flagged as a result of evidence for violations such as modding, exploiting or abusing game mechanics, manipulating protected game data and code, or otherwise interfering with other players’ gameplay experience.

Some actions taken in response to these flags include restrictions to separate pools for matchmaking, muted microphones or restrictions on UGC creation, removal of illegitimate in-game cash/items or RP, and temporary or permanent restrictions on your ability to access GTA Online.

A následně:

Rockstar Games
The email address for your account Filipovo131 has been updated. You will no longer receive email for this account at spanel131@seznam.cz. Email will now be sent to granitltdtula@gmail.com instead.
If you were aware of this change, then you don't need to do anything. However, if this was a mistake or done without your consent, you can recover your account or contact support@rockstargames.com.

Social Club is a members-only community and website dedicated to enhancing Rockstar titles through features like stat tracking, leaderboards, Crews, virtual events and more.

Někdo prostě schramstnul komplet hru. Když jsem se znovu přihlásil a změnil údaje a hesla. Stejně jsem se nikam nedostal. Píše mi to že účet s daným přihlašovacím kódem je používán. Obrátil jsem se přímo na Rockstar, ale ani po dvou urgencích nikdo neodpověděl.

Máte někdo nějaký nápad co se s tím dá dělat?

Sorry za tak dlouhé čtení ;)

Uživatelský avatar
GROO
Level 42
Level 42
Příspěvky: 1531
Registrován: úte 24. zář 2013 6:58:47
Bydliště: Stálé...
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukradený účet

Příspěvek od GROO » stř 07. zář 2016 21:13:11

Tak píšou ti to jasně, byl ti změněn přístupový e-mail a doslovně na to téma píšou: Pokud jste si vědomi této změny, pak nedělejte nic. Nicméně, pokud to je omyl, nebo se tak stalo bez vašeho vědomí, můžete obnovit svůj účet nebo se obraťte na support@rockstargames.com.
Protože e-mail není tvůj, a nebyl změněný s tvým souhlasem, obrať se na ten e-mail R* supportu. Napiš jim, že ti byl účet ukradený, že se k němu nemůžeš přihlásit a že ty prohřešky co píšou nemáš na svědomí ty, ale člověk, co ti účet ukradl. Budeš muset dokázat, že je účet/hra tvoje, takže budou chtít e-mail s fakturou, případně ofocenou fakturu atd., ale to by ti měli napsat, co chtějí. Počítej, že to bude chvíli trvat, den, dva určitě.

Odpovědět